Subscribe:

Labels

Jak skutecznie schudnąć?

Autorem artykułu jest Anna Kunigiel



Nie jest możliwe znalezienie jednej odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć – ponieważ każdy z nas jest inny! Dlatego tylko od nas zależy, czy i kiedy schudniemy. To nasz brak samozaparcia, skłonność do oszukiwania siebie, jedzenia w ukryciu, lenistwo, brak wiedzy o własnym organizmie i zainteresowaniach sprawiają, że nie możemy schudnąć.

- Nie schudniesz, szukając w Internecie sposobów, które podobno pomogły innym.
- Nie schudniesz, zmieniając radykalnie wszystko w swoim życiu.
- Nie schudniesz, katując się na siłowni.
- Nie schudniesz,głodząc się lub jedząc monotonie. Jak skutecznie schudnąć? Zacznij od poznania Siebie!!

Jedynym sposobem na odchudzanie, który może przynieść rezultaty długotrwałe, jest wsłuchanie się w samego siebie, nie okłamywanie siebie i znalezienie pasji. Często bowiem, choć nie twierdzę, że zawsze, problemy ze schudnięciem wynikają z braku poczucia sensu. Jeśli chcemy skutecznie schudnąć możemy to tylko zrobić dzięki własnym staraniom. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebujemy stymulacji zewnętrznej. 

Oto 8 podstawowych zasad, od których polecam zacząć:

1. Wsłuchaj się w swój organizm

Kobieta, która chce schudnąć powinna na początku dokładnie poznać siebie, a w szczególności swój cykl miesięczny (regularny czy nieregularny). Następnie znaleźć zależności między cyklem a nastrojem oraz sprawnością fizyczną. Jesteśmy częścią natury i zgoda na to, że funkcjonowanie naszego organizmu również odbywa się w kolistym zmiennym rytmie sprawia, że w końcu możemy zacząć w życiu robić wszystko w zgodzie ze sobą. Przeprowadzone badania wykazały, że w zależności od fazy cyklu ciało kobiety jest zdolne do innego rodzaju wysiłku. W ten sposób każdej fazie cyklu przyporządkowano odpowiednie rodzaje wysiłku fizycznego, a co za tym idzie – odpowiednie sporty:
Faza 1 – Relaks i rozciąganie – Pilates i Joga (miesiączka)
Faza 2 – Siła i moc – siłownia i hantle (podwyższone wydzielanie estrogenów)
Faza 3 – Spalanie i wytrzymałość – ćwiczenia areobowe, interwałowe (podwyższone wydzielane progesteronu, spadek estrogenów)
Faza 4 – Ćwiczenia kondycyjnie, dotlenienie – bieganie, spacery (spadek poziomu estrogenów; najczęściej moment, w którym rozpoczyna się PMS)
Rozumiejąc możliwości naszego organizmu w danym momencie, jesteśmy w stanie pogodzić się łatwiej z jego możliwościami i dostosować wybrany sport do własnych warunków – stawiając na pierwszym miejscu siebie, a nie założenie, że przez 30 dni nie opuszczę ani razu bieżni, roweru czy basenu.

2. Oczyszczenie organizmu

Kluczem do sukcesu w walce ze zbędnymi kilogramami jest oczyszczanie jelit. Należy zrozumieć, że nigdy nie uda się pozbyć zbędnych, lub wręcz niekorzystnych, substancji, jeśli na zasadzie tłoka nie wyprze się ich z organizmu. W przypadku oczyszczania organizmu oznacza to stosowanie metod, które nie są rodzajem głodówki, ale wprowadzeniem radykalnej zmiany w sposobie odżywiania.
Jednym z kluczowych zagadnień przy oczyszczaniu organizmu jest zadbanie o stan jelit i wątroby. Przetworzona żywność i niewłaściwa dieta sprawiają, że przez lata w naszym organizmie potrafi się zgromadzić znaczna ilość złogów jelitowych, których waga u dorosłego człowieka może wynosić nawet do 15kg. Złe odżywanie, dieta bogata w produkty skrobiowe, tłuszcze nasycone, alkohol a także pokarmy sztucznie wzbogacane w witaminy znacznie obciąża wątrobę – organ, którego niezawodne funkcjonowanie zapewnia między innymi właściwe funkcjonowanie trzustki oraz wielu innych organów wewnętrznych. Oczyszczanie wątroby jest między innymi kluczem do poprawy metabolizmu i tym samym redukcji wagi.

3. Stosowanie diety rozdzielnej

Dieta rozdzielna nie jest dietą restrykcyjną, ale sposobem odżywiania się! Ważne jest, aby o tym nie zapominać, że każdy organizm zanim zacznie pozbywać się zbędnych kilogramów, najpierw będzie walczył o zatrzymanie swoich rezerw. Z tego względu wszelkie diety restrykcyjne powodują tylko pozorną utratę wagi, która w rzeczywistości najczęściej oznacza początki odwodnienia organizmu.
Zgodnie z założeniami diety rozdzielnej należy jeść regularnie i powoli odpowiednio skomponowane posiłki. Nie należy łączyć produktów białkowych z węglowodanowymi, a więc nie powinno się jeść ziemniaków z mięsem lub bułki z szynką.
Główną zaletą diety rozdzielnej jest odciążenie układu pokarmowego oraz usprawnienie funkcjonowania całego organizmu objawiające się, m.in. eliminacja uczucia ciążenia i senności po posiłku.

4. Zwiększenie spożycia błonnika

Badania wskazują, że przeciętny Europejczyk spożywa codziennie tylko połowę porcji błonnika niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Zwiększenie dawki dziennej błonnika nie tylko chroni przed licznymi chorobami, w tym rakiem jelita grubego, ale jest także naturalnym sposobem na regularne pozbywanie się resztek z układu trawiennego. Należy jednak pamiętać, ze ilość spożywanego błonnika należy zwiększać stopniowo, aby dać czas organizmowi na przestawienie się na nowy sposób odżywiania się. Zbyt szybkie wprowadzenie dużych dawek błonnika może dać skutek odwrotny i wywołać nawet przejściowe zaparcia.

5. Picie herbat ziołowych

Zielona, biała i czerwona mają liczne właściwości lecznicze, przyśpieszają procesy trawienia, obniżają cholesterol, wpływają na poziom skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz zawierają antyoksydanty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wszystko to sprawia, że wspomagają proces odchudzania jednocześnie wzmacniając i oczyszczając organizm. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu herbaty oraz regularnym jej spożywaniu.

6. Zioła i przyprawy

Bogactwo ziół i przypraw, które pomagają w odchudzaniu jest niespożyte. Na szczególną uwagę zasługują zioła poprawiające pracę żołądka i jelit (krwawnik pospolity, łopian, kruszyna pospolita, szałwia lekarska), zioła poprawiające czynności wątroby (mniszek pospolity) oraz zioła działające lekko moczopędnie (fiołek trójbarwny, skrzyp polny, lubczyk lekarski, chaber bławatek). Wśród przypraw zaś te ułatwiające trawienie (rozmaryn, bazylia, kolendra, tymianek, oregano, szałwia).

7. Warzywa

Warzywa są niezwykle istotnym źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla człowieka. W około 80% składają się z wody i mają niską wartość kaloryczną. Zawierają również dużo błonnika i mogą być spożywane i łączone z każdym innym pożywieniem pomagając w trawieniu.

8. Tłuszcze roślinne i zwierzęce

Istotnie jest, aby nie zapominać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega - 3 i omega-6), spełniają one  bardzo istotną rolę, a ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie sam ich wytworzyć muszą być dostarczane z pożywieniem. Nie zapominaj o tym, że aby skutecznie schudnąć musisz być również zdrowa.

---

Jeśli zainteresował Cię temat - odwiedź mój blog - znajdziesz tam dużo ciekawych artykułów o zdrowym odżywianiu, oczyszczaniu organizmu z toksyn, odchudzaniu i wielle innych - Polecam - czytaj na Zdrowie


Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

Dieta kapuściana

Autorem artykułu jest K.S.



Na czym polega dieta kapuściana. Bazą tej diety jest oczywiście kapusta.  Zupa, którą przygotowujemy jest bardzo pożywna, niskokaloryczna i co najważniejsze – im więcej jemy, tym szybciej chudniemy. Przykładem skuteczności może być Pan Prezydent Kwaśniewski, który (jak podawały media) stosował tę dietę.

 

Jednak dłuższe stosowanie ma swoje wady – monotonny tryb żywieniowy, zaburzenia krążenia i pracy serca. Oczywiście nie u wszystkich.  Dlatego zalecane jest, aby nie przekraczać zalecancyh 7 dni.

Przepis

Pierwszy składnik to oczywiście kapusta (biała albo włoska), 6 dużych cebul, 2 papryki, 6 pomidorów, 2 marchewki, seler naciowy – pęczek oraz przyprawy – pieprz, curry, koperek, oregano, pietruszka, bazylia i czosnek (czosnek najlepiej świeży – wystarczy wycisnąć). Wszystko łączymy w garnku, zalewamy wodą – ok. 3l. Po zagotowaniu przyprawiamy. Pomidory można obrać ze skórki.

Jak wyglądają dni z dietą kapuścianą:

1.     Dzień 1 Zupa kapuściana, owoce – np. jabłka, pomarańcze, arbuz (bez bananów).

2.     Dzień 2 Zupa kapuściana, warzywa należące do grupy niskokalorycznej (brokuły, brukselka, szparagi, ogórki itp. Unikać warzyw strączkowych), jako dodatkowy posiłek – 2 ziemniaki w mundurkach, w tym dniu nie można jeść owoców.

3.     Dzień 3 Zupa kapuściana, owoce i warzywa j/w.

4.     Dzień 4 Zupa kapuściana, 4 banany.

5.     Dzień 5 Zupa kapuściana, w tym dniu można wprowadzić mięso lub rybę ok. 30g, oczywiście przyrządzona bez tłuszczu np. z pokrojonymi pomidorami – w tym dniu można zjeść ich aż 6 sztuk.

6.     Dzień 6 Zupa kapuściana, mięso, ryby i warzywa j/w.

7.     Dzień 7 Zupa kapuściana, warzywa j/w dodać np. kaszę lub ryż (najlepiej brązowy), możemy wprowadzić  soki owocowe i warzywne ale oczywiście bez cukru.

Każdego dnia trzeba pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody.

Dalsze stosowanie tej diety wiąże się z ryzykiem, dlatego można przejść do niskokalorycznej diety, w której jest większe urozmaicenie. Nasz organizm jest już przyzwyczajony do mniejszych ilości. A jeżeli widać efekty, dlaczego ich nie utrzymać. Ja zaczynam od dziś.

---

Więcej na http://odchudzammojezycie.blogspot.com/

Pozdrawiam i do zobaczenia na blogerze  K.S.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl