Subscribe:

Labels

Błonnik

Błonnik nie dostarcza naszemu organizmowi kalorii, nie zawiera minerałów ani witamin. Jest jednak niezbędnym składnikiem naszej diety. Pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego. Chroni nas także przed wieloma chorobami, a także pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.


Błonnik który spożywamy pęcznieje w jelitach pod wpływem wody i zaspokaja uczucie głodu. Nierozpuszczalny przyspiesza ruchy jelit i wspomaga przemianę materii, a także zapobiega zaparciom.


Dzienne zapotrzebowanie na błonnik to 20-40 g. Dla osób chorujących na cukrzycę lub cierpiących na zaparcia to około 60 g.


Błonnik pomaga oczyścić jelita i cały organizm z metali ciężkich, toksyn i substancji rakotwórczych. Zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego. Zaspokaja uczucie głodu dzięki czemu może ograniczyć ilość spożywanych posiłków. Pomaga nie tylko w oczyszczaniu organizmu i odchudzaniu ale jego rozpuszczalna forma obniża poziom cholesterolu we krwi a także pomaga pośrednio w stabilizacji poziomu cukru we krwi. Nierozpuszczalna forma zmniejsza za to ryzyko miażdżycy i niedokrwienia mięśnia sercowego.


Źródła błonnika pokarmowego:

  • owoce (świeże i suszone)
  • warzywa strączkowe (groch, fasola)
  • produkty zbożowe (naturalne płatki zbożowe, kasze, pieczywo razowe i żytnie)
  • ziarna pszenicy, sezamu słonecznika
  • orzechy
  • a także suplementy diety

Naturalny błonnik występujący w ziarnach babki płesznik polepsza ogólny stan zdrowia całego organizmu. Zaczęłam go spożywać by odzyskać prawidłową wagę ciała. Obecnie pomaga mi oczyszczać organizm i obniżyć poziom cholesterolu. Wiem, że wpływa korzystnie na mikroflorę przewodu pokarmowego i zwiększa odporność organizmu.


Błonnik ten nazwany Błonnikiem Witalnym to w pełni naturalny produkt nie zawierający konserwantów, aromatów i sztucznych barwników czy innych dodatków. Polecam go szczególnie tym, którzy podobnie jak ja potrzebują zadbać o zdrowie i sylwetkę.


Jak zdrowo schudnąć?

Obecnie jedną z najpopularniejszych diet jest dieta 1000 kalorii (1000 kcal). Jest chętnie stosowana zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Jej fenomen polega na tym, że nie wymaga nagłej i drastycznej zmiany trybu życia oraz ostrych głodówek. Jak sama nazwa wskazuje polega na ograniczeniu spożywanych kalorii w posiłkach do 1000 kalorii dziennie dla osób prowadzących bierny tryb życia, oraz do 1500 kalorii dla osób pracujących fizycznie oraz prowadzących aktywny tryb życia. Ilość kalorii należy skrupulatnie liczyć.

Obecnie jedną z najpopularniejszych diet jest dieta 1000 kalorii (1000 kcal). Jest chętnie stosowana zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Jej fenomen polega na tym, że nie wymaga nagłej i drastycznej zmiany trybu życia oraz ostrych głodówek. Jak sama nazwa wskazuje polega na ograniczeniu spożywanych kalorii w posiłkach do 1000 kalorii dziennie dla osób prowadzących bierny tryb życia, oraz do 1500 kalorii dla osób pracujących fizycznie oraz prowadzących aktywny tryb życia. Ilość kalorii należy skrupulatnie liczyć.

 

            W czasie stosowania diety należy trochę zmienić nawyki żywieniowe, czyli spożywać 5 niewielkich posiłków dziennie w odstępach co około 2 godziny. Pierwszy posiłek to lekkie śniadanie, które spożywamy około godziny 8 rano. Potem mała przekąska. Około godziny 14 spożywamy bardziej pożywny obiad. Około 16 można przegryźć lekki podwieczorek i o 18 zjadamy ostatni posiłek, czyli kolację. Wszystkie posiłki powinny być lekkie i łącznie nie przekroczyć 1000 kalorii. Nie wolno też zmniejszać ilości posiłków. Dzięki takiemu odżywianiu organizm będzie miał na bieżąco dostarczaną energię, a jak będzie potrzebował większej ilości to zacznie spalać zapasy zgromadzone wcześniej w postaci fałdek tłuszczu.

 

            W czasie stosowania diety należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie dzięki czemu organizm szybciej się oczyści i głód będzie mniej odczuwalny. W czasie stosowania diety wymagana jest rezygnacja z alkoholu, słodyczy, tłustych wędlin i mięs, pełnotłustego mleka i jego przetworów, słonych orzeszków, a także ostrych przypraw, które pobudzają apetyt. Należy spożywać produkty zbożowe bogate w błonnik, jajka i produkty z chudego mleka, warzywa, wędliny drobiowe oraz ryby. Jedzenie owoców jest dopuszczalne, ale w niewielkiej ilości i to owoców o niskiej zawartości cukru. Istotne jest również przygotowywanie potraw. Zdecydowanie zdrowsze są dania gotowane czy pieczone niż smażone.

 

            Dzięki stosowaniu tej diety na początku możemy stracić 1 kilogram do dwóch tygodniowo, potem waga będzie spadać wolniej, jednak wynika to z tego, że początkowo organizm traci wodę. Sama dieta jest bezpieczna dla zdrowia, nie wymaga stosowania środków farmaceutycznych, dostarcza organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Zalecany jest dodatkowy ruch, na przykład na świeżym powietrzu. Dieta 1000 kalorii jest szczególnie polecana wszystkim, którzy zapomnieli, kiedy i jak powinno się odżywiać.





o Autorze

Kasia



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Odchudzanie, przykazania odchudzających się

Autorem artykułu jest Marta Malarska



artykularnia_import

Ulubione spodnie stają się za ciasne. Przeżywasz dramat, gdy chcesz kupić nowe ubranie bo dotychczasowy rozmiar nie pasuje. Czujesz się fatalnie. Jesteś nieszczęśliwa i zła bo nie wiesz, skąd wzięły się dodatkowe centymetry w pasie i dlaczego waga pokazuje kilka kilogramów więcej. Podejmujesz trudną decyzję o odchudzaniu i zaczynasz ostry program, mający doprowadzić Cię do osiągnięcia idealnej figury. Dieta idzie wspaniale. Masz dużo zapału. Odmawiasz sobie kolacji, cukru, słodyczy, czasami nawet ćwiczysz. Rozmawiasz z koleżankami o odchudzaniu. Słuchasz o dietach gwarantujących wspaniałe efekty i wszystkie wypróbowujesz. Po tygodniu waga wskazuje trzy kilogramy mniej, po dwóch jest już ich mniej o sześć. Jesteś szczęśliwa i uznajesz, że cel został osiągnięty! Ważysz tyle, ile chciałaś. Zapominasz o diecie i pozwalasz sobie na to, co zawsze. Po tygodniu wchodzisz na wagę i przeżywasz szok! Kilogramy wróciły! Jak to się stało – myślisz i postanawiasz znowu zacząć program. Nie jest już jednak tak łatwo się zmobilizować. Dieta jest bardziej męcząca, a na efekty trzeba dłużej czekać. Jesteś sfrustrowana, zła i smutna. W końcu poddajesz się i pocieszasz czekoladowym batonem. Możesz go już zjeść bo przecież i tak nie schudniesz! Znasz ten scenariusz ?? Często zdarzały Ci się takie sytuacje? Nie jesteś sama. Wiele kobiet przeżywa to samo. Jak temu zaradzić?

 

Nie wierz w cuda! Nie ma na świecie diety, która spowoduje znaczną utratę wagi w krótkim czasie, a po jej przerwaniu efekty się utrzymają. Jedząc przez dwa tygodnie tylko warzywa i owoce schudniesz, ale potem odzyskasz to, co straciłaś!
Uzbrój się w cierpliwość. Kilogramy często „zbierałaś” przez lata! One nie znikną wciągu dwóch tygodni czy miesiąca.
Znajdź sobie towarzystwo! Łatwiej odchudzać się z koleżanką lub chłopakiem. Możecie nawzajem się wspierać.
Nie wszystko na raz! Ogranicz najpierw spożycie słodyczy, słodkich napojów, niezdrowych posiłków. Nie odmawiaj sobie od razu wszystkiego bo będzie Ci trudniej wytrzymać na diecie.
Nie myśl o diecie jak o karze. Pozytywne myślenie działa. Zdaj sobie sprawę dlaczego chcesz się odchudzić. Ciesz się z małych sukcesów i nie załamuj jeśli wciągu tygodnia nie schudłaś. Twój organizm musi się przyzwyczaić do zmiany odżywiania.
Zrozum, że dieta powinna stać się stylem życia, a nie krótkotrwałym sposobem odżywiania. Nie powinna więc być monotonna. Wybieraj zdrowe produkty, włącz je do swojego jadłospisu. W końcu się do nich przekonasz i nie będzie Ci już tak trudno odmówić sobie ciastka.
Nie głodź się!
Pamiętaj o śniadaniu!
Jedz co trzy godziny, unikniesz napadów głodu. Zjadaj trzy mniejsze posiłki dziennie i dwie przekąski.
Naucz się odmawiać. Pamiętaj o tym, co sobie zaplanowałaś i nie dawaj się skusić na słodycze.
Zrozum, że są inne przyjemność niż słodkości! Jedzenie nie jest receptą na smutki, złość i frustracje. Czekolada poprawi Ci nastrój na chwilę. Później znowu będziesz niezadowolona. Jeśli czujesz, że nie wytrzymasz spróbuj wziąć relaksującą kąpiel, wybierz się do kosmetyczki lub na basen. To często działa.
Zaplanuj swoje posiłki! Zrób zakupy na kilka dni i gotuj sama. Zbieraj gotowe posiłki ze sobą. Będzie Ci łatwiej odmówić sobie kupienia słodyczy w pracy czy szkole.
Nie załamuj się jeśli nie wytrwasz! Każdemu zdarzają się gorsze dni i chce osłodzić sobie życie. Nic się nie stanie, jeśli czasem zjesz czekoladę. Staraj się jednak nie robić tego częściej niż raz w tygodniu.
Nie myśl, że po diecie możesz jeść wszystko w nieograniczonych ilościach. Pamiętaj, ile kosztowało Cię osiągnięcie efektu. Nie chodzi o to by odmawiać sobie przysmaków. Miej po prostu kontrolę nad swoim odżywianiem. Jedz, gdy jesteś głodna i wybieraj zdrowe potrawy. Nie zajadaj stresów i smutków słodyczami bo szybko znowu przytyjesz. Ustal na przykład, że wysokokaloryczne produkty jesz tylko w weekendy.

 

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl