Subscribe:

Labels

Możliwości regeneracyjne organizmu w czasie snu

Autorem artykułu jest pshemec

Powszechnie wiadomo, że sen jest potrzebny każdej żywej istocie na tej planecie. W niniejszej publikacji podamy podstawowe informacje dotyczące tego fascynującego zjawiska.
Organizm ludzki nie potrafi egzystować bez odpowiedniej dawki snu. Większość lekarzy twierdzi, że pozbawienie człowieka snu na więcej niż 96 godzin może doprowadzić do jego śmierci. W czasie snu nasz mózg przetwarza wszystkie nagromadzone w ciągu poprzedniego tygodnia informacje, dodatkowo w tym czasie naprawiają się osłabione i zniszczone komórki.
W przypadku braku możliwości odpoczynku i naprawy (podczas tzw. fazy REM), codzienne egzystowanie byłoby po prostu niemożliwe. Podczas snu paradoksalnego występują również marzenia senne. Zdrowy sen to podstawa dobrego nastroju. Samemu dobrze wiemy, kiedy spaliśmy źle i jakie skutki może mieć jego brak.

Skutki braku snu
Niewyspana osoba ma zdecydowanie zmniejszone samopoczucie, jest poirytowana, z reguły boli ją głowa oraz nie potrafi się skupić nawet w czasie wykonywania najprostszych działań. Świadomość, że spaliśmy za krótko lub nie odpoczęliśmy przez noc, działa na nas stanowczo destrukcyjnie.

Co się dzieje w trakcie spania
W czasie snu odpoczywa nie tylko nasza głowa, ale poza tym całe ciało. Mięśnie rozluźniają się i relaksują. Jednocześnie robiony jest między innymi hormon wzrostu, odpowiadający za rozrost ciała u dzieci i młodzieży.
Reguluje się nasz puls i rytm bicia serca. Oddechy stają się głębsze, dzięki czemu krew jest bardziej utleniona, to z kolei rewelacyjnie wpływa na prezencję naszej cery, która po dobrze przespanej nocy staje się rozświetlona i wypoczęta.

Reasumując – bez spokojnego i krzepiącego snu nie mamy możliwości, aby działać na odpowiednio wysokim poziomie.
---
Suplemeny na regenerujący sen

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl