Subscribe:

Labels

5 żelaznych zasad odchudzania

Warto jednak pamiętać, iż nagła utrata wagi może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a na dodatek jej efekt zazwyczaj bywa krótkotrwały. Choć po 2-3 tygodniach odmawiania sobie jedzenia i ciężkich ćwiczeń na siłowni nasza talia znacząco wyszczupleje to wówczas wiele osób powraca do dawnych nawyków żywieniowych i trybu życia, co sprawia, że szybko przybywa nam kilogramów. Ten wszystkim znany proces to tzw. efekt jo-jo . Aby go uniknąć, należy przed wszystkim jasno określić sobie cele i rozłożyć ich realizację na kilka miesięcy. Pamiętajmy bowiem, że najważniejsze jest nasze zdrowie, a nie talia osy, natomiast zdrowy tryb życia pozwoli nam bez problemu uzyskać wymarzoną figurę bez wyrzeczeń i fizycznych tortur.

1. Jedzenie

Zasady te zapewne doskonale znane są wszystkim, którzy choć raz w życiu próbowały się odchudzać. Jednak dla utrwalenia przypomnę je w tym miejscu po raz kolejny. Podstawą jest zatem śniadanie, które ma nam dostarczyć energii na większość dnia. Wystarczą dwie kanapki pełnoziarnistego chleba z chudym serkiem białym i pomidorem, do tego 3 łyżki płatków owsianych z siemieniem lnianym, otrębami pszennymi, łyżeczką miodu, zalane jogurtem naturalnym lub kefirem. Śniadanie w takiej formie jest lekkie, a zarazem dostarcza wielu witamin i minerałów oraz potrzebnej energii. Obiad z kolei powinien dostarczyć dużą dawkę warzyw w postaci surowej lub gotowanych na parze. Można je podać z kawałkiem pieczonej ryby lub fileta drobiowego bez panierki. Świetnym pomysłem są również różnego rodzaju zupy, które są lekkostrawne i bardzo pożywne.Jeśli w daniu jest białko, zrezygnujmy z dodatków węglowodanowych w postaci makaronu, klusek, ziemniaków, ryżu. Posiłek, w którym nie łączymy białek z węglowodanami jest dużo szybciej trawiony.

Kolacja powinna być spożyta co najmniej 2 godziny przed snem i nie później niż o 20:00. Unikajmy smażonych potraw. Na kolację warto przyrządzić białkową przekąskę z dodatkiem warzyw lub owoców.

2. Picie

Nie trzeba chyba nikomu powtarzać, że dla naszego zdrowia oraz pięknego wyglądu należy odstawić wszelkie napoje słodzone, zwłaszcza gazowane, a na ich miejsce wprowadzić wodę, herbatę zieloną i czerwoną. Płyny te mają doskonałe właściwości odchudzające i oczyszczające z toksyn.

3. Sport

Aktywność fizyczna to podstawa naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale również konieczny element życia tych, którzy dbają o linię. Na co dzień wystarczy półgodzinny ruch w postaci szybkiego spaceru, joggingu lub innej formy, nie wymagającej specjalistycznych sportowych umiejętności. Na weekend warto wybrać się na dłuższą wycieczkę, odwiedzić siłownię lub pływalnię. Nie trzeba katować się ciężkimi ćwiczeniami, gdyż tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia, ważny jest umiar i rozsądek.

4. Relaks

Choć wiele osób o tym zapomina to właśnie odpoczynek jest niezwykle ważny, aby cieszyć się szczupłą sylwetką. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób, które narażone są na stres. Jest on bowiem przyczyną większości chorób, ale też przyczynia się do zwiększenia wagi na skutek zaburzenia procesu metabolizmu. Koniecznie znajdź czas na codzienny relaks. Dobrze się wysypiaj, jeśli czujesz zmęczenie po prostu odpocznij zamiast forsować niepotrzebnie organizm.

Zapewne pomyślicie teraz, ze powyższe rady to żadna nowość. Zgadza się, tak właśnie jest. Jednak ilu z Was stosuje na co dzień te, jakże banalne, wskazówki w swoim przypadku? Wprowadzenie dosłownie kilku prostych nawyków poprawi naszą formę i sprawi, że będziemy wyglądać doskonale o każdej porze roku.

--
O autorze

Irena Zobniów

Marketing w Internecie